STOP – wypalaniu traw!

Aktualności Inne

Wypalanie traw to ogromne zagrożenie, które najczęściej jest przyczyną ludzkiej bezmyślności. Prawie codziennie gdzieś w województwie płonie zeschła roślinność wypalana przez nieodpowiedzialne osoby. Takie działania podlegają nie tylko przepisom Kodeksu Wykroczeń, ale w przypadkach gdy doprowadzą do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, zwierząt, bądź zagrażają mieniu, podlegają surowym restrykcjom Kodeksu Karnego.

Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Część osób wypalających trawę myśli, że to pomoże użyźnić glebę. To błąd, korzyści nie ma z tego żadnych, za to jest mnóstwo strat. Ogień trawi nie tylko suchą roślinność ale i wiele gatunków różnych zwierząt. Może być przyczyną pożaru lasu, czy sąsiadujących z wypalaną działką domostw. Przypominamy, że wypalenie traw jest wykroczeniem, za które może grozić sprawcy grzywna do 5000 złotych, a jeżeli tego typu działanie doprowadzi do  zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, to wtedy takiej osobie może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że aby zapobiec temu niebezpiecznemu procederowi, każdy z nas za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa z domu możne zgłosić miejsce, gdzie często dochodziło do wypalania traw.

Opr.AM

Źródło: KWP w Kielcach

Fot. S. Rakowski

pożar traw
  • pożar traw
  • pożar traw
  • pożar traw
pożar traw
pożar traw

Content retrieved from: https://swietokrzyska.policja.gov.pl/kie/dzialania-policji/aktualnosci/55461,STOP-wypalaniu-traw.html.