Usługi geodezyjne – przegląd i przeznaczenie. Kiedy są konieczne?

Aktualności

Geodeci są specjalistami zajmującymi się prowadzeniem szerokiej gamy usług w ramach pomiarów gruntów oraz przygotowywania dokumentacji z tym związanej. Jakie usługi geodezyjne są zlecane najczęściej? Zobacz, jakie usługi tego typu są świadczone przez geodetów i kiedy są one wybierane.

Podziały nieruchomości

Jeśli zamierzamy przeprowadzić podział działki na mniejsze części, w takim przypadku usługi geodezyjne będą do tego niezbędne.

 

Trzeba wtedy przeprowadzić nową linię podziału według swoich planów – geodeta będzie mógł ją wtedy odpowiednio wyznaczyć oraz przygotować niezbędną dokumentację, która potrzebna będzie do tego, by załatwić związane z podziałem formalności w urzędach.

 

Podziały nieruchomości wymagają zatem kontaktu z geodetą, ponieważ bez jego wsparcia przeprowadzenie takiej czynności nie byłoby możliwe.

 

Wykonanie przyłącza na działkę

Następną czynnością, która wymaga wykorzystania usług geodezyjnych, jest wykonanie przyłącza mediów na działce. W tej sytuacji trzeba również odpowiednio poprowadzić przyłącze, co dokumentuje się za pomocą mapek stworzonych przez geodetę.

 

Gdy zatem zamierzamy wykonać podłączenie domu do instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, wtedy trzeba przeprowadzić niezbędne formalności i odwiedzić biuro geodety.

 

Budowa domu jednorodzinnego

Pomoc geodety będzie również niezbędna w sytuacji, gdy planuje się budowę domu jednorodzinnego. Wówczas usługi geodezyjne świadczone są na różnych etapach związanych z budową.

 

Przede wszystkim konieczne będzie odwiedzenie geodety wtedy, gdy planuje się budowę, ponieważ musi on przygotować odpowiednie mapy do celów projektowych. Takie mapy przedkłada się potem w urzędzie.

 

Gdy można już rozpocząć prace budowlane, wtedy świadczone są usługi geodezyjne polegające na wytyczeniu budynku na działce. Geodeta określa wtedy, w jakim miejscu mają być prowadzone prace.

 

Również pomoc tego specjalisty będzie potrzebna w sytuacji, gdy zakończyło się już budowę. Wtedy przeprowadza się geodezyjną inwentaryzację, która polega na sprawdzeniu, czy wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z planami.

 

Wytyczenie granic działki

Zdarza się, że mamy działkę, ale nie wiemy dokładnie, gdzie ona się znajduje, ponieważ nie ma ona żadnego ogrodzenia, a znaki używane do oznaczenia granic nie są już możliwe w znalezieniu. W takim przypadku prowadzone są usługi geodezyjne polegające na wytyczeniu granic działki.

 

Wytyczenie granic działki polega wtedy na określeniu tych granic przez geodetę na podstawie dokumentacji jak mapy. Dzięki temu można uzyskać informacje o dokładnym położeniu swojej działki i prowadzić dalsze prace.