Szelki dla psa – rodzaje, zalety, cena

Zwierzęta

Tak jak ludzie, psy także mają swoje upodobania. I nie chodzi tylko o preferencje żywieniowe, a o to, że nie każdy zwierzak toleruje zakładaną mu obrożę. Świetnym rozwiązaniem takiego problemu są szelki, stworzone specjalnie z myślą o naszych czworonożnych towarzyszach. Ich popularność rośnie z roku na rok, a grono zwolenników wskazuje na szereg zalet, związanych z ich wykorzystywaniem.


Jak zacząć przygodę z szelkami dla psa? Jak dobrać odpowiedni rozmiar, tak by spacery stały się prawdziwą przyjemnością? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając szelki po raz pierwszy.

Zalety stosowania szelek
Szelki to świetne rozwiązanie, które możemy dopasować dokładnie do potrzeb naszego zwierzaka. Jeśli nasz pies po założeniu obroży zaczyna się szarpać i próbuje się uwolnić, to znak, że nie toleruje takich zabezpieczeń.
Dobrze dobrane szelki dla psa są wielofunkcyjne i sprawdzą się w wielu sytuacjach: zarówno podczas zwykłego spaceru, jak i w czasie długiej, wakacyjnej podróży. Są bezpieczniejsze, niż typowa obroża i redukują możliwość urazów krtani i przypadkowego podduszenia. Dodatkowo obejmują większą powierzchnię ciała, co zmniejsza możliwość ucieczki naszego zwierzaka i zapobiega uszkodzeniu szyi podczas gwałtownego szarpnięcia.
Co ciekawe, dostępne na rynku akcesoria często wyposażone są w dodatkowe gadżety, takie jak możliwość przypięcia do pasów bezpieczeństwa, aby maksymalnie ułatwić nam opiekę nad zwierzakiem.

Rodzaje szelek dla psów

Zanim wybierzemy szelki dla psa, warto przemyśleć, jak będziemy je wykorzystywać. Jeśli potrzebujemy ich w codziennych sytuacjach, takich jak spacer i spokojne przemieszczanie się, możemy wybrać klasyczne szelki spacerowe. Znajdziemy je w różnych rozmiarach i kolorach, a ich cena jest bardzo przystępna.
Jeśli planujesz spędzać czas aktywnie, np. uprawiając sport, taki jak bieganie, wybierz szelki sportowe. Akcesoria tego typu są droższe, ale przy tym bardziej solidne i wytrzymałe, doskonałe podczas wzmożonej aktywności.

Jak dobrać szelki dla psa?
Szelki powinny być przede wszystkim wygodne dla naszego zwierzak, tak by chętnie pozwalał na ich zakładanie. Odpowiednio dopasowane, będą gwarantowały bezpieczeństwo i komfort oraz przyczynią się do czerpania przyjemności ze spacerów.
Kupując szelki po raz pierwszy, musimy wziąć pod uwagę wymiary naszego pupila. Podstawowe informacje to obwód szyi i klatki piersiowej w ich najszerszym punkcie oraz tzw. długość linii górnej i dolnej.

Szelki dla psa – materiał
Szelki muszą być też dopasowane do wielkości naszego psa. Przedstawiciel rasy olbrzymiej nie powinien nosić cienkich rzemyków, które mogą nieprzyjemnie wrzynać się w jego ciało. Natomiast w przypadku ras małych i miniaturowych, nie sprawdzą się utrudniające ruchy szelki o zbyt dużej grubości.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest sposób regulowania rozmiaru. Mocne, ale proste w obsłudze zaczepy powinny gwarantować bezpieczeństwo, ale też umożliwiać łatwe zakładanie przedmiotu.  Coraz częściej dostępne są szelki wyposażone w dodatkowe gadżety, np. odblaski i miejsce na adres. Takie udogodnienia mogą okazać się przydatne w razie ucieczki oraz gdy wychodzimy z psem po zmroku.

Cena a jakość

Ceny tradycyjnych szelek dla psów rozpoczynają się od 15-30 zł. Wpływ na koszt ma oczywiście marka, rodzaj użytych materiałów oraz ogólna jakość produktu. Oczywiście, im bardziej rozbudowane są szelki, tym więcej musimy za nie zapłacić: cena szelek dla ras olbrzymich to ok 100 zł, w przypadku ras miniaturowych ok 50.

 

Wybierając szelki dla psa, pamiętaj o zasadzie: ma być wygodnie i bezpiecznie. Przed zakupem dokładnie określ, jakie wymiary powinien mieć produkt i dopasuj jego rodzaj do potrzeb Twojego zwierzaka. Przekonaj się, jak wygodnym rozwiązaniem są szelki, które ułatwiają codzienne spacery i dają dużo radości.