Czasy, w których obecnie żyjemy nie sprzyjają naszemu zdrowiu psychicznego. Ciągły pośpiech, stres, brak czasu na odpoczynek mogą prowadzić do rozwoju chorób natury psychicznej takich depresja, nerwica i wiele innych. Każdy z nas czasem czuje się nadmiernie obciążony obowiązkami, pozbawiony energii, smutny, a nawet w pewnych okolicznościach zrozpaczony. Pojawia się więc pytanie kiedy z powyższymi objawami powinniśmy zgłosić się do specjalisty zajmującego się zdrowiem psychicznym tzn. psychiatry?
Kiedy warto zgłosić się do psychiatry?
Do psychiatry warto zgłosić się kiedy nasz stan psychiczny przez dłuższy czas odbiega od normy, często bez wyraźnego powodu. To normalne, że w pewnych okolicznościach zachowujemy i czujemy się inaczej- np. to naturalne czuć smutek, kiedy umiera ktoś bliski. Kiedy jednak taki stan występuje bez wyraźnego powodu oraz przeciąga się w czasie warto skonsultować się z psychiatrą. Osoby zmagające się z zaburzeniami odżywienia także powinny zasięgnąć rady specjalisty. Bezwzględnie do psychiatry należy udać się w przypadku pojawienia się myśli samobójczych, a także jeżeli doświadczymy objawów takich jak urojenia wzrokowe, słuchowe, czy słyszenie głosów w głowie. Diametralna zmiana zachowania także powinna lekko nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji psychiatrycznej.
Czy smutek to już depresja?
Depresja to jedna z najczęściej występujących chorób natury psychicznej. Obecnie zachorowalność na nią stale się zwiększa głównie wśród mieszkańców krajów rozwiniętych. Około dwukrotnie częściej dotyka ona kobiet. Według kryteriów ICD-10 depresję można zdiagnozować kiedy występują objawy takie jak
- Obniżenie nastroju
- Anhedonia
- Brak energii i wzmożona męczliwość
Nie każdy okres obniżonego okresu w naszym życiu będzie więc depresją. Należy zwrócić uwagę na długość występowania objawów i ich okoliczności. W pewnych sytuacjach życiowych powyższe symptomy mogą wydawać się wręcz naturalne. Niemniej jednak w każdym przypadku kiedy niepokoimy się o swoje zdrowie psychiczne powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty np. psychiatry. Jako osoba kompetentna psychiatra jest w stanie określić stan naszego zdrowia i ewentualnie pomóc nam wrócić do zdrowia przy pomocy terapii i odpowiednich leków.
Czy można iść do psychiatry na NFZ?
Tak. Istnieje możliwość wizyty u psychiatry w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, by zapisać się na wizytę do wybranego specjalisty nie jest konieczne skierowanie od innego lekarza. Niestety czas oczekiwania na wizytę u psychiatry jest często długi i wynosi w Polsce średnio około 87 dni. W przypadku ostrych, niepokojących stanów psychicznych warto udać się więc do swojego lekarza rodzinnego, który na pewno pomoże przyspieszyć konsultację psychiatryczną kierując na przykład pacjenta na oddział szpitalny. Pamiętajmy, że o zdrowie psychiczne należy dbać tak samo jak o zdrowie fizyczne, a psychiatra to specjalista, u którego wizyta nie powinna być powodem do wstydu, jego zadaniem jest bowiem pomóc wszystkim chorym.