Niszczenie firmowych dysków twardych – dlaczego jest takie ważne?

Aktualności

Dyski twarde i inne nośniki danych używane w firmach zawierają zróżnicowane dane. Co zrobić z nimi wtedy, gdy nie są już potrzebne?

Gdy firma wymienia sprzęt komputerowy na nowy lub też chce usunąć uszkodzone części, wtedy duże znaczenie ma odpowiednia utylizacja. Jest to szczególnie istotne w przypadku nośników danych, w tym dysków twardych. Dlaczego niszczenie dysków twardych jest takie ważne? W jaki sposób niszczy się takie komponenty komputerowe?

 

Ryzyko nieprawidłowego niszczenia dysków twardych

Na dyskach twardych wiele firm przechowuje wrażliwe dane, na przykład informacje o pracownikach czy klientach. Właśnie dlatego dane te nie mogą przedostać się w ręce niepowołanych osób, co może spowodować poważne zagrożenie dla firmy.

 

Gdy dane będą przejęte, mogą one posłużyć do szantażowania firmy, mogą być wykorzystane do kradzieży tożsamości, co może powodować nie tylko straty finansowe, ale też wizerunkowe dla firmy.

 

Wobec tego odpowiednie niszczenie dysków twardych ma bardzo duże znaczenie, aby dane znajdujące się na tych nośnikach danych nie były narażone na wycieki.

 

Niszczenie dysków twardych – metody

Obecnie niszczenie dysków twardych (https://geomar.net.pl/oferta/niszczenie-twardych-dyskow) prowadzone jest wieloma technikami, które dzielone są na kategorie niszczenia mechanicznego oraz programowego.

 

Mechaniczne niszczenie polega fizycznym uszkodzeniu dysku twardego. Określane jest ono także jako niszczenie fizyczne czy sprzętowe. W tym przypadku nie ma jednak pewności, że danych nie będzie można odzyskać.

 

Niszczenie programowe danych polega na wielokrotnym nadpisywaniu danych na dysku, co uniemożliwia odzyskanie pierwotnych plików. Co ważne, dysk może być wtedy nadal użytkowany.

 

Stosowane są także inne metody, na przykład niszczenie dysków twardych chemiczne, które polega na zastosowaniu specjalnych preparatów.

 

Jak niszczyć dyski twarde i inne nośniki danych?

Obecnie przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług zewnętrznych, aby niszczenie dysków twardych było skuteczne.

 

Firma świadcząca takie usługi może zapewnić wtedy kompleksowe wsparcie i pewność, że dyski zostały prawidłowo zniszczone.