Jakość i cena – jak wybrać karmę dla psa?

Inne

Każdy miłośnik zwierząt wie, jak ważna jest odpowiednio dobrana dieta. Wybierając karmę, możesz się jednak zastanawiać, jakie elementy są rzeczywiście istotne, a co jest jedynie chwytem marketingowym. Czy szczegółowy podział karm na konkretne rasy i grupy wiekowe naprawdę ma sens? Czym kierować się podczas zakupów?

Trzeba pamiętać, że każdy pies ma odmienne potrzeby żywieniowe,
w zależności od etapu rozwoju. Dlatego to ważne, by codzienne posiłki spełniały oczekiwania naszego zwierzaka i by każdy kęs sprawiał mu radość. Czytając nasz artykuł dowiesz się, jakie składniki powinny znaleźć się w wysokiej klasy produkcie i czy kolor suchej karmy ma jakieś znaczenie.

Skład produktu – najważniejszy element

Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić na etykiecie, jaka jest procentowa zawartość mięsa w 100 gram produktu. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale także jakość tego surowca – tylko świeże, mięsne kąski będą gwarancją smaku i strawności.

Istotnym czynnikiem jest także obecność zbóż, która waha się w zależności od rodzaju karmy. Wysoki procent tego składnika może oznaczać danie niższej jakości, ponieważ zboża wykorzystywane są jako “wypełniacz”, by zmniejszyć koszty produkcji. Niestety, nie wchodzą one w skład naturalnej diety naszego zwierzaka i nie powinny być spożywane w nadmiarze.

Każda karma zawiera też elementy dodatkowe, które odgrywają dużą rolę w codziennym jadłospisie. Niektóre z nich mają działanie konserwujące, inne nadają kolor lub kuszą zapachem. Składniki takie trafiają do organizmu naszego pupila, dlatego warto zadbać, by było ich jak najmniej lub by były w pełni naturalne.

Dieta, która leczy

Szczególną grupę stanowią specjalistyczne karmy dla psów, polecane przez lekarzy weterynarii. Pyszne dania zawierają składniki dobrane tak, by współdziałać ze sobą i dzięki temu wzmacniać cały organizm.
Specjalistyczne mieszanki opracowane są przez naukowców we współpracy z hodowcami i pomagają w schorzeniach, takich jak choroby układu moczowego, niewydolność nerek, problemy trawienne, osłabione stawy i kości, podeszły wiek. Takie kompozycje oprócz właściwości prozdrowotnych, wyróżniają się także doskonałym smakiem, który zachwyci nawet największego psiego smakosza.

Sucha karma – uwaga na kolor
Wybierając karmę, pamiętaj, że Twój zwierzak nie zwraca uwagi na kolor i kształt krokiecików. Takie elementy są zauważane przez nas, właścicieli i mają przekonać, że dany produkt jest zdrowy, a co za tym idzie bardziej korzystny dla naszego zwierzaka i warto go kupić.
Oryginalny kształt karmy, taki jak małe kości czy serduszka ma przyciągać i wskazywać na wysoką jakość dania. Kolor chrupek ma z kolei nasuwać skojarzenia z czymś zdrowym i pełnowartościowym, np. gdy widzimy coś zielonego, myślimy, że to wartościowy szpinak, gdy coś jest pomarańczowe – skojarzenie podpowiada, że zawiera marchew.
Niestety takie przeświadczenie może być bardzo mylne, a intensywny kolor karmy dla psów jest często zasługą barwników i sztucznych dodatków. Regularny kształt to natomiast wynik długiego procesu obróbki; im bardziej jest on ciekawy, tym więcej “sztuczek” zostało zastosowanych.

 

Podsumowując, karma dla psa powinna być pełnowartościowym daniem, bogatym w ekologiczne składniki, pochodzące z przebadanego źródła. Najważniejszy element to skład – koniecznie sprawdź go przed dokonaniem zakupu.